Skip to content

33 Old Schoolhouse RdAsbury, NJ 08802

Built 1999

Last Sale Price
$470,608
Last Sale Date
Apr 9, 1999

Property Information

Block8
Lot19.11
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,234
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,400
28%
Improvement Value:$641,200
72%
Total Assessment$896,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,870+3.9%
2024$18,157+3.8%
2023$17,492+0.9%
2022$17,341+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$470,608

To:

Sq Ft4,234DeedBook 1209, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1999