Skip to content

31 Old Schoolhouse RdAsbury, NJ 08802

Built 1999

Last Sale Price
$452,683
Last Sale Date
Sep 10, 1999

Property Information

Block8
Lot19.12
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,543
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,200
32%
Improvement Value:$535,400
68%
Total Assessment$788,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,810+3.9%
2024$16,175+3.8%
2023$15,582+0.9%
2022$15,448+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$452,683

To:

Sq Ft3,543DeedBook 1220, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1999