Skip to content

1 Alpaugh DriveAsbury, NJ 08802

Built 2000

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Aug 14, 2022

Property Information

Block8
Lot19.38
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,827
Acreage1.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,200
32%
Improvement Value:$554,800
68%
Total Assessment$815,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,599+3.9%
2024$16,934-4.8%
2023$17,794+0.9%
2022$17,641+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

To:

Sq Ft3,827DeedBook 2577, Page 97

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft3,879DeedBook 2504, Page 941Recorded8/20/2020

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 2129, Page 651

Property Sale

Sale
$484,596
DeedBook 1240, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 2000