Skip to content

357 Tunnel RoadAsbury, NJ 08802

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block8
Lot4.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityBethlehem Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,308
Acreage5.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,100
31%
Improvement Value:$493,400
69%
Total Assessment$717,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,948+4.8%
2024$12,356+3.8%
2023$11,903+0.9%
2022$11,800+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 2139, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$60,820
DeedBook 1221, Page 389

Property Sale

Sale
$36,900