Skip to content

426 Case BoulevardFlemington, NJ 08822

Commercial

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block36.01
Lot17
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityRaritan Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
Description1SSCB
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage10.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$539,500
15%
Improvement Value:$3,047,100
85%
Total Assessment$3,586,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$103,904+6.4%
2024$97,699+3.9%
2023$94,077+2.0%
2022$92,211+2.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$4,500,000

To:

DeedBook 2372, Page 423

Property Sale

SaleMulti
$1,428,250
DeedBook 2060, Page 270

Property Sale

SaleMulti
$861,000
DeedBook 1202, Page 37

Property Sale

SaleMulti
$665,000
DeedBook 1067, Page 819

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 897, Page 1123