Skip to content

98 Old Hwy 28Whitehouse Station, NJ 08889

Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Dec 6, 2007

Property Information

Block19.01
Lot12
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class---
DescriptionPOST OFFICE
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,600
35%
Improvement Value:$304,400
65%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,266+0.8%
2024$12,163+6.2%
2023$11,452-7.6%
2022$12,398+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 2199, Page 857

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 2065, Page 706

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 1231, Page 614

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 1006, Page 213