Skip to content

49 Dreahook Rd(Block 44 Lot 4.02)Whitehouse Station, NJ 08889

Built 1985
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block44
Lot4.02
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSRR
Sq Footage2,623
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
14%
Improvement Value:$368,400
86%
Total Assessment$429,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,005+0.9%
2024$10,910+3.8%
2023$10,507+6.9%
2022$9,829+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985