Skip to content

4 Jennings LnWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1995

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block46
Lot10.09
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,368
Acreage2.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,700
30%
Improvement Value:$449,100
70%
Total Assessment$642,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,848+0.8%
2024$16,706+6.2%
2023$15,729-5.6%
2022$16,659+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft3,368DeedBook 2623, Page 911

Property Sale

Sale
$364,350
DeedBook 1129, Page 1091

Property Built

Built

Year Built: 1995