Skip to content

1 Jennings LnWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1992

Last Sale Price
$592,000
Last Sale Date
Sep 17, 2015

Property Information

Block46
Lot10.14
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,804
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
30%
Improvement Value:$458,100
70%
Total Assessment$650,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,039+0.8%
2024$16,896+6.2%
2023$15,908-5.5%
2022$16,841+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$592,000

To:

Sq Ft3,898DeedBook 2363, Page 170

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 2265, Page 861

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 2180, Page 805

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 2004, Page 700

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 1083, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1992