Skip to content

3 Conover DrWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1994

Last Sale Price
$336,475
Last Sale Date
Jan 6, 1994

Property Information

Block46
Lot10.15
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,214
Acreage3.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,400
34%
Improvement Value:$404,900
66%
Total Assessment$617,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,179+0.8%
2024$16,044+6.2%
2023$15,105-5.5%
2022$15,990+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$336,475

To:

Sq Ft3,214DeedBook 1102, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1994