Skip to content

7 Housel RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1988

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 23, 1993

Property Information

Block46
Lot10.21
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,076
Acreage2.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
27%
Improvement Value:$441,600
73%
Total Assessment$606,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,902+0.8%
2024$15,768+8.0%
2023$14,601-0.5%
2022$14,670+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft3,076DeedBook 1095, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1023, Page 361

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 994, Page 885