Skip to content

1 Militia RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1979

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block46
Lot11.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,772
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,800
34%
Improvement Value:$306,200
66%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,188+0.8%
2024$12,085+6.2%
2023$11,379+6.9%
2022$10,647+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

DeedBook 2633, Page 444

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 2466, Page 720Recorded4/8/2019

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 1061, Page 482

Property Sale

Sale
$242,000

To:

DeedBook 971, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1979