Skip to content

7 Brier RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block46
Lot19.06
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,642
Acreage3.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,200
30%
Improvement Value:$426,100
70%
Total Assessment$606,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,891+0.8%
2024$15,758+6.2%
2023$14,836+0.1%
2022$14,825+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft3,642DeedBook 2373, Page 210Recorded3/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$240,664
DeedBook 973, Page 1080