Skip to content

11 Brier RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1987

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block46
Lot19.08
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,832
Acreage3.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,500
32%
Improvement Value:$380,800
68%
Total Assessment$561,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,712+0.8%
2024$14,588+6.2%
2023$13,735+1.4%
2022$13,551+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft2,832DeedBook 2525, Page 250

Property Sale

Sale
$572,500

From:

To:

Sq Ft2,934DeedBook 2419, Page 1Recorded11/7/2017

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 2125, Page 353

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 990, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1987