Skip to content

15 Brier RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1989

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jan 8, 1995

Property Information

Block46
Lot19.10
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,348
Acreage3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,000
26%
Improvement Value:$480,900
74%
Total Assessment$653,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,139+0.8%
2024$16,995+6.2%
2023$16,001-1.3%
2022$16,215+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft3,348DeedBook 1129, Page 1045

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 1035, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1989