Skip to content

18 Brier RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1988

Last Sale Price
$928,500
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block46
Lot19.14
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage3.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,500
24%
Improvement Value:$544,600
76%
Total Assessment$718,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,821+0.8%
2024$18,663+6.2%
2023$17,572-6.5%
2022$18,803+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$928,500

To:

DeedBook 2647, Page 629

Property Sale

Sale
$449,500

To:

DeedBook 1076, Page 950

Property Sale

Sale
$479,900

To:

DeedBook 1008, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1988