Skip to content

8 Brier RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1987

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Oct 13, 2011

Property Information

Block46
Lot19.19
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,514
Acreage3.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,700
29%
Improvement Value:$424,500
71%
Total Assessment$600,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,731+0.8%
2024$15,599+6.2%
2023$14,687+2.0%
2022$14,405+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$492,500

To:

Sq Ft3,514DeedBook 2277, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1987