Skip to content

6 Brier RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 29, 2015

Property Information

Block46
Lot19.20
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,862
Acreage3.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
31%
Improvement Value:$392,400
69%
Total Assessment$565,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,582+0.9%
2024$14,458+6.3%
2023$13,598+0.5%
2022$13,535+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,804DeedBook 2347, Page 926

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 1029, Page 757

Property Sale

Sale
$219,357
DeedBook 967, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1986