Skip to content

2 Kinney'S Sawmill RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1988

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block46
Lot24.06
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage3.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,500
30%
Improvement Value:$495,600
70%
Total Assessment$709,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,586+0.8%
2024$18,430+6.2%
2023$17,352-1.0%
2022$17,531+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 2639, Page 692

Property Sale

Sale
$720,000

To:

DeedBook 2094, Page 376

Property Sale

Sale
$510,310

To:

DeedBook 1003, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1988