Skip to content

9 Kinney'S Sawmill RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1988

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block46
Lot24.10
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage4,404
Acreage2.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,200
23%
Improvement Value:$625,700
77%
Total Assessment$817,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,437+0.8%
2024$21,257+6.2%
2023$20,014+3.5%
2022$19,332+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000

To:

Sq Ft4,404DeedBook 2185, Page 770

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 1103, Page 1054

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 1049, Page 966

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 1014, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1988