Skip to content

23 Brier RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1993

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 31, 1998

Property Information

Block46
Lot25.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,048
Acreage3.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,600
29%
Improvement Value:$421,200
71%
Total Assessment$596,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,642+0.8%
2024$15,511+6.2%
2023$14,604+2.2%
2022$14,296+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,048DeedBook 1184, Page 998

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 1108, Page 862

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 1089, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1993