Skip to content

31 Brier RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1992

Last Sale Price
$699,900
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block46
Lot25.04
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,595
Acreage3.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
25%
Improvement Value:$515,800
75%
Total Assessment$690,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,106+0.8%
2024$17,954+6.2%
2023$16,904+2.2%
2022$16,540+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$699,900

From:

To:

Sq Ft3,595DeedBook 2431, Page 727Recorded3/27/2018

Property Sale

Sale
$884,000
DeedBook 2141, Page 441

Property Sale

Sale
$786,000
DeedBook 2100, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1992