Skip to content

29 Militia RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1991

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block46
Lot5.17
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,065
Acreage2.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,300
31%
Improvement Value:$457,100
69%
Total Assessment$663,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,388+0.8%
2024$17,242+6.2%
2023$16,233+0.0%
2022$16,230+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$910,000

To:

Sq Ft3,065DeedBook 2171, Page 725

Property Sale

Sale
$106,900
DeedBook 1056, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1991