Skip to content

24 Militia RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1994

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
Apr 24, 1991

Property Information

Block46
Lot5.19
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,762
Acreage2.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,100
28%
Improvement Value:$506,900
72%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,347+0.8%
2024$18,193+6.2%
2023$17,129-10.0%
2022$19,040+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$106,500

To:

Sq Ft3,762DeedBook 1056, Page 822