Skip to content

4 East Dreahook RdWhitehouse Station, NJ 08889

Built 1998

Last Sale Price
$873,308
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block46
Lot5.29
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,936
Acreage2.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
23%
Improvement Value:$457,100
77%
Total Assessment$593,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,308+0.9%
2024$15,178+6.3%
2023$14,275-0.9%
2022$14,399+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$873,308

To:

Sq Ft2,936DeedBook 2622, Page 41

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 2069, Page 542

Property Sale

Sale
$316,900
DeedBook 1199, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1998