Skip to content

139 Foothill RdFlemington, NJ 08822

Built 1850

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block60
Lot4
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionLIFEESTATE TF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,736
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,200
44%
Improvement Value:$190,200
56%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,974+0.8%
2024$8,899+9.5%
2023$8,129-11.4%
2022$9,173+34.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1850