Skip to content

518 Stanton Sta RdFlemington, NJ 08822

Built 1820

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 9, 2007

Property Information

Block61
Lot2
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSRR
Sq Footage1,424
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,600
15%
Improvement Value:$243,700
85%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556+0.8%
2024$7,493+6.2%
2023$7,055+6.8%
2022$6,608+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 2186, Page 923

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 1240, Page 792

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 1216, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1820