Skip to content

526 Farmersville RdFlemington, NJ 08822

Built 1981

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 18, 1997

Property Information

Block64
Lot18.06
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage4,459
Acreage5.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,000
22%
Improvement Value:$550,100
78%
Total Assessment$704,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,454+0.8%
2024$18,300+6.2%
2023$17,229-6.5%
2022$18,425+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft4,459DeedBook 1172, Page 616

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 964, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1981