Skip to content

528 Farmersville RdFlemington, NJ 08822

Built 1979

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Jan 20, 2000

Property Information

Block64
Lot18.07
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,841
Acreage4.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,800
29%
Improvement Value:$357,300
71%
Total Assessment$505,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,239+0.8%
2024$13,128+6.2%
2023$12,360-23.0%
2022$16,056+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$483,000

To:

Sq Ft2,841DeedBook 1238, Page 116

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 1107, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1979