Skip to content

517 Farmersville RdFlemington, NJ 08822

Built 1985

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 20, 1991

Property Information

Block64
Lot18.13
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,067
Acreage8.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,800
31%
Improvement Value:$377,900
69%
Total Assessment$544,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,277+0.8%
2024$14,157+6.2%
2023$13,329+0.4%
2022$13,274+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft3,067DeedBook 1058, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 912, Page 728