Skip to content

1014 Barley Sheaf RdFlemington, NJ 08822

Built 1959

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block64
Lot24.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,070
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,800
23%
Improvement Value:$297,200
77%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,117+0.8%
2024$10,032+6.2%
2023$9,445-3.9%
2022$9,829+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500

To:

Sq Ft2,070DeedBook 2300, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1959