Skip to content

505 Farmersville RdFlemington, NJ 08822

Built 1971

Last Sale Date
Mar 23, 1971

Property Information

Block64
Lot24.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,200
Acreage1.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
29%
Improvement Value:$307,400
71%
Total Assessment$433,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,099+0.9%
2024$11,004+6.4%
2023$10,346+0.5%
2022$10,290+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971