Skip to content

515 Farmersville RdFlemington, NJ 08822

Built 1972

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block64
Lot24.06
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,634
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
32%
Improvement Value:$261,300
68%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,109+0.8%
2024$10,024+6.2%
2023$9,438+3.6%
2022$9,114+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,334DeedBook 2510, Page 940

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 2363, Page 432Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$428,000
DeedBook 2096, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1972