Skip to content

1020 Barley Sheaf RdFlemington, NJ 08822

Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block64
Lot26
QualifierQ0416
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,836
Acreage109.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$13,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$362+3.2%
2024$351+9.5%
2023$321-21.9%
2022$411+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 978, Page 750