Skip to content

1058 Barley Sheaf RdFlemington, NJ 08822

Built 1850

Last Sale Date
Feb 1, 2006

Property Information

Block64
Lot27.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage4.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
39%
Improvement Value:$212,400
61%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,134+0.8%
2024$9,058+6.2%
2023$8,528+1.6%
2022$8,390+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1850