Skip to content

8 Century RdFlemington, NJ 08822

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block64
Lot27.08
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,642
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
31%
Improvement Value:$324,200
69%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,316+0.8%
2024$12,213+6.2%
2023$11,498-16.6%
2022$13,785+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980