Skip to content

9 Century RdFlemington, NJ 08822

Built 1985

Last Sale Price
$547,000
Last Sale Date
Jul 9, 2013

Property Information

Block64
Lot27.09
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,906
Acreage4.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
31%
Improvement Value:$386,800
69%
Total Assessment$563,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,769+0.8%
2024$14,645+6.2%
2023$13,789-10.2%
2022$15,363+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$547,000

To:

Sq Ft2,905DeedBook 2314, Page 391

Property Sale

Sale
$616,000
DeedBook 2072, Page 574

Property Sale

Sale
$343,000
DeedBook 1161, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1985