Skip to content

11 Century RdFlemington, NJ 08822

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2005

Property Information

Block64
Lot27.11
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,512
Acreage2.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,700
29%
Improvement Value:$361,100
71%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,362+0.8%
2024$13,250+6.2%
2023$12,475-4.9%
2022$13,119+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 1092, Page 702

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 864, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1981