Skip to content

12 Century RdFlemington, NJ 08822

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block64
Lot27.12
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,873
Acreage4.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,300
33%
Improvement Value:$354,200
67%
Total Assessment$528,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,852+4.8%
2024$13,216+6.2%
2023$12,443-7.5%
2022$13,456+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981