Skip to content

1062 Barley Sheaf RdFlemington, NJ 08822

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block64
Lot29
QualifierQ0417
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
DescriptionAG RETENTION
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage43.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$40,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,088+3.4%
2024$1,053+8.9%
2023$967-21.5%
2022$1,232+10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 2158, Page 578