Skip to content

1172 Barley Sheaf RdFlemington, NJ 08822

Built 1998
Other Exempt

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 23, 1993

Property Information

Block64
Lot31.04
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage5,005
Acreage3.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
16%
Improvement Value:$616,100
84%
Total Assessment$730,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$12,282+7.0%
2001$11,480+399.7%
2000$2,297+6.1%
1999$2,166+7.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft5,005DeedBook 1096, Page 494