Skip to content

5 Partridge RdFlemington, NJ 08822

Built 1979

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block64
Lot37.04
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,333
Acreage3.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,900
28%
Improvement Value:$415,500
72%
Total Assessment$578,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,160+0.8%
2024$15,033+6.2%
2023$14,153+2.2%
2022$13,843+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft3,333DeedBook 2525, Page 926

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,333DeedBook 2357, Page 91Recorded7/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1979