Skip to content

26 Partridge RdFlemington, NJ 08822

Built 1981

Last Sale Price
$185,500
Last Sale Date
Oct 4, 1983

Property Information

Block64
Lot37.05
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,714
Acreage3.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,200
34%
Improvement Value:$315,300
66%
Total Assessment$475,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,213+0.9%
2024$12,108+6.3%
2023$11,385+4.1%
2022$10,938+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,500

To:

Sq Ft2,714DeedBook 898, Page 1041

Property Built

Built

Year Built: 1981