Skip to content

946 Rt 523Flemington, NJ 08822

Built 1980

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 15, 2002

Property Information

Block64
Lot8.02
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,016
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,900
23%
Improvement Value:$314,700
77%
Total Assessment$408,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,709+0.8%
2024$10,620+6.2%
2023$9,998+1.3%
2022$9,871+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 2054, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1980