Skip to content

145 Holly LnFlemington, NJ 08822

Built 2004

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
Sep 20, 2014

Property Information

Block64
Lot8.07
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage4,855
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
26%
Improvement Value:$552,500
74%
Total Assessment$745,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,526+0.8%
2024$19,363+6.2%
2023$18,230-7.6%
2022$19,724+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$789,000

To:

Sq Ft4,855DeedBook 2340, Page 347

Property Sale

Sale
$737,446
DeedBook 2107, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$251,500
DeedBook 2063, Page 815