Skip to content

147 Holly LnFlemington, NJ 08822

Built 2004

Last Sale Price
$593,985
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block64
Lot8.08
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,009
Acreage1.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,200
35%
Improvement Value:$352,300
65%
Total Assessment$544,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,271+0.8%
2024$14,152+6.2%
2023$13,324+3.8%
2022$12,836+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$593,985

To:

Sq Ft3,009DeedBook 2111, Page 457

Property Sale

Sale
$261,500
DeedBook 2092, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 2004