Skip to content

149 Holly LnFlemington, NJ 08822

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2009

Property Information

Block64
Lot8.09
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,962
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,000
28%
Improvement Value:$468,000
72%
Total Assessment$651,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,063+0.8%
2024$16,919+6.2%
2023$15,930-8.0%
2022$17,309+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$699,420
DeedBook 2109, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$261,500
DeedBook 2063, Page 821