Skip to content

151 Holly LnFlemington, NJ 08822

Built 2005

Last Sale Price
$607,315
Last Sale Date
Feb 11, 2005

Property Information

Block64
Lot8.10
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,536
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,000
31%
Improvement Value:$410,400
69%
Total Assessment$593,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,553+0.8%
2024$15,422+6.2%
2023$14,521-3.3%
2022$15,013+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$607,315

To:

Sq Ft3,536DeedBook 2115, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$261,500
DeedBook 2092, Page 21