Skip to content

21 Shurts RdFlemington, NJ 08822

Built 1985

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Feb 2, 2002

Property Information

Block70
Lot19.24
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,993
Acreage2.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,400
31%
Improvement Value:$364,300
69%
Total Assessment$528,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,857+0.8%
2024$13,741+6.2%
2023$12,937-0.5%
2022$13,006+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft2,993DeedBook 2031, Page 197

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 929, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1985