Skip to content

148b Hillcrest RdFlemington, NJ 08822

Built 2001

Last Sale Price
$166,300
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block70
Lot26.02
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,592
Acreage3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
26%
Improvement Value:$358,900
74%
Total Assessment$484,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,709+0.8%
2024$12,603+6.2%
2023$11,866-1.9%
2022$12,100+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$166,300

To:

Sq Ft2,592DeedBook 1243, Page 262